Ferie z olkuskimi questami

Olkuski rynek zimą.
Rozpoczynają się ferie zimowe. Co prawda, z racji na ograniczenia związane z pandemią będą inne, niż dotychczas, ale wcale nie muszą być nudne.

Zachęcamy do nietypowego poznania historii, zagadek i zabytków Srebrnego Miasta poprzez udział w indywidulanych questach, czyli formie gry miejskiej. Zapraszamy do olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej MSIT, jaki mieści się przy ul. Floriańskiej 8. Tam czekają na Was ulotki z questami, a po ich rozwiązaniu drobne upominki. Przejście trasy questu zajmuje niespełna godzinę.

Pierwszy quest, „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków, który tworzy 18 wykonanych z brązu rzeźb przedstawiających olkuskich górników. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie ze Sklepu Play - link do aplikacji.

Drugi quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po miejscach, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o historii olkuskiego herbu, to zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem o historii olkuskiego herbu, jakie można znaleźć na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu „Z kopaczką w herbie”. Film opowiadający o herbie Olkusza powstał w ramach cyklu „Olkuskie historie”, realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Ulotki z questami można bezpłatnie otrzymać w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej MSIT, a także pobrać z portalu questing.pl, gdzie można znaleźć wiele interesujących propozycji questów. Dla osób, które interesują się historią polecamy też dwie trasy gry miejskiej po Olkuszu, jakie można pobrać z portalu TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację (http://trino.pttk.pl/). Pierwsza trasa jest zatytułowana „720 lat historii miasta”, a druga „Szlakiem wojen i powstań”. Osoby, które poprawnie wypełnią karty zadań, mogą liczyć na drobny upominek w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej MSiT. W samej Małopolsce jest przeszło 35 tras w prawie 20 miejscowościach. Z kolei propozycją dla młodzieży jest w mobilna, fantastyczno - historyczna gra miejska "Srebrna Droga" opracowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Gra w aplikacji ActionTrack jest osadzona w przestrzeni miejskiej. Można w nią także zagrać na domowym komputerze.

Oczywiście zachęcamy także do zimowych wędrówek po okolicach Olkusza. Nawet zimą warto wybrać się do rezerwatu przyrody Pazurek, wspiąć się na Januszkową Górę, odwiedzić wzgórze zamkowe w Rabsztynie, czy pospacerować po Pustyni Błędowskiej. W olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej czekają bezpłatne ulotki, foldery i mapy, które ułatwią zaplanowanie zimowej wędrówki.

Opracowanie: Jacek Sypień, Punkt Informacji Turystycznej MSIT w Olkuszu

Multimedia