Sabałowe Bajania

Sześć kobiet w regionalnych strojach na scenie.
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Pierwszy festiwal odbył się w 1967 r. z inicjatywy Józefa Pitoraka, ówczesnego prezesa Domu Ludowego. Z każdą kolejną edycją zyskuje na popularności i rozrasta się także program wydarzenia.

Sierpniowe Sabałowe Bajanie to góralskie tradycje i folklor w czystej postaci. Celem wydarzenia jest podkreślanie jak ważnym elementem życia jest kultura ludowa i zaangażowanie młodych ludzi do kultywowania tradycji przez kolejne lata. Festiwal ściąga do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski. Przyjeżdżają tu muzykanci czy gawędziarze nie tylko z Podhala, ale także z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Gorców, Pienin, Pogórza Gorlickiego, okolic Babiej Góry, a nawet z Kaszub, Śląska czy Ziemi Kurpiowskiej.

Warto się pochylić nad samą nazwą konkursu, mianowicie wywodzi się ona od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały” czyli znakomitego gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, który w kulturze góralskiej zasłynął jako symbol góralszczyzny. Nazwa konkursu w Bukowinie jak i całe wydarzenie oddają hołd oraz przypominają o wspaniałej postaci Jana Krzeptowskiego. Bajania zaś, jak można się domyślić pochodzą od słowa „bajka” i oznaczają opowiadanie niestworzonych rzeczy czy inaczej baśni. Wszystko dlatego, że początkowo był to konkurs jedynie dla gawędziarzy. Jednak w miarę upływu lat wprowadzano kolejno konkursy instrumentalistów ludowych, śpiewaków oraz mowy starostów weselnych.

Trzy dni Sabałowego Bajania zaczynają się od oficjalnego otwarcia czyli spektakularnego korowodu góralskich bryczek z końmi. Całemu wydarzeniu towarzyszy szereg atrakcji takich jak spektakle, występy, degustacje regionalnych potraw, wystawy zdjęć, zawody strzeleckie czy impreza zwana Sabałową Nocą. Następne dni przebiegają w atmosferze śpiewu, radości i tańca. Uczestnicy konkurują ze sobą w kilku grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej oraz dorosłej. Laureaci otrzymują w zależności od przyznanego miejsca oraz kategorii, w której występują nagrody rzeczowe, pieniężne oraz tak zwane Spinki Góralskie. Od 2011 roku wprowadzono nową nagrodę jaką jest Bukowiański Buk, czyli nagroda dla wybitnego artysty, w postaci statuetki i odpowiednio wysokiej nagrody pieniężnej. Punkt kulminacyjny stanowi wcześniej wspomniana Sabałowa Noc, podczas której następuje pasowanie na „Zbójników” mężczyzn, przyczyniających się do wspierania kultury regionalnej. Od 2010 roku nagradzane są także kobiety, tytułem „Wiyrchowych Orlic”. Finał wydarzenia odbywa się pod termami Bukovina.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści