Odkryj parki narodowe i krajobrazowe – naturalnie!

Turyści wędrujący drogą w dolinie tatrzańskiej w porze letniej
Nie od dziś wiadomo, że wypoczynek na łonie przyrody, możliwość obserwacji różnych gatunków roślin i zwierząt, wysłuchanie koncertu natury w postaci śpiewu ptaków, szumu wiatru, czy miarowych uderzeń kropel deszczu daje wytchnienie nie tylko naszemu ciału, ale przede wszystkim duszy… Przyrodę w czystej formie najlepiej obserwować w parkach i rezerwatach. Małopolska daje wiele możliwości by odpoczywać, odkrywać i doświadczać… – naturalnie!

Czy wiecie, że ponad 53% powierzchni regionu podlega ochronie przyrodniczej? W Małopolsce funkcjonuje też największa liczba parków narodowych i krajobrazowych w skali kraju. Dwa chronione obszary – Tatrzański i Babiogórski Park Narodowy zostały uznane za miejsca o unikatowych walorach przyrodniczych w skali świata i znalazły się na liście rezerwatów Biosfery UNESCO. Pieniński i Tatrzański Park Narodowy mają z kolei charakter transgraniczny, co oznacza, że posiadają swoje odpowiedniki po słowackiej stronie granicy, bo przyroda nie zna przecież narodowych granic... 


W 6 Parkach Narodowych, które leżą na terenie Małopolski odnajdziecie nie tylko spokój ale także zaskakujące niespodzianki przygotowane przez naturę. Najbardziej znanym parkiem narodowym Małopolski jest z pewnością Tatrzański Park Narodowy, który chroni obszar najwyższych gór w Polsce, jedynych o charakterze alpejskim, czyli posiadającym wszystkie piętra roślinności. Podczas wędrówek, szczególnie tymi mniej zatłoczonymi szlakami można spotkać kozicę, świstaka, a nawet niedźwiedzia. Kiedy zamienimy się w przyrodniczych detektywów i rozejrzymy wokół, wśród skał i kamieni dostrzeżemy z pewnością kilka ciekawych gatunków roślin chronionych: sasankę czy szarotkę alpejską. 


Aby zobaczyć Tatry z dystansu warto udać się na wycieczkę do Gorczańskiego Parku Narodowego słynącego z zalesionych gór i polan z przepięknymi panoramami. Spostrzegawczy obserwatorzy, w pobliżu potoków lub wilgotnych i zacienionych miejscach mogą dostrzec salamandrę plamistą - symbol Parku. 


Wokół kapryśnej Królowej Beskidów - Babiej Góry, najwyższego masywu górskiego poza Tatrami w Polsce rozciąga się Babiogórski Park Narodowy. Góra słynie ze zmiennej pogody i bardzo silnych wiatrów. Ale wytrwałym wędrowcom wynagradza trudy wspinaczki przepięknymi widokami na Tatry i Gorce, szczególnie o wschodzie słońca. 


Wokół meandrów Dunajca wcinających się głęboko w wapienne skały Pienin rozciąga się jeden z mniejszych Parków Narodowych. Przemierzając lasy bukowo-jodłowe przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć żbika i rysia. Z kolei na rozległych łąkach można cieszyć się widokiem kolorowych kwietnych dywanów począwszy od wiosny, aż do jesieni. 


W paśmie Karpat położony jest także Magurski Park Narodowy. Ten obszar chronionego krajobrazu znajduje się na granicy Małopolski i Podkarpacia. Cisza, spokój, porośnięte lasami wzgórza i pamiątki kultury łemkowskiej są wyróżnikami tego terenu. Nie brakuje tu także rozległych łąk i pastwisk, gdzie tradycyjnie wypasa się owce. Ta część Beskidu Niskiego to prawdziwa kraina łagodności, z dala od cywilizacji i tłumów. 


W regionie znajduje się również najmniejszy park narodowy – Ojcowski Park Narodowy. Chroni on unikatową przyrodę Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Głębokie doliny i jary, wapienne ostańce, fantazyjne formy skalne, jaskinie i zamieszkujące w nich nietoperze charakteryzują tę położoną nieopodal Krakowa krainę. To fantastyczne miejsce nie tylko dla piechurów, ale także wielbicieli rowerowych wycieczek i wspinaczki skałkowej. Okolice Ojcowa kryją w sobie także pamiątki historii – Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, które koniecznie trzeba zwiedzić przy okazji wizyty w tych rejonach. 


Na terenie Małopolski znajduje się 11 parków krajobrazowych, które mają za zadanie chronić nieco mniej cenne przyrodniczo obszary województwa, albo innymi słowy większe fragmenty województwa i łączyć je w zwarte kompleksy objęte ochroną. Parki Krajobrazowe chronią różne obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. To fantastyczne przestrzenie do uprawiania turystyki krajoznawczej. Każdy z parków ma do zaoferowania wiele wrażeń wszystkim, którzy zdecydują się go odwiedzić. Duże zróżnicowanie terenu, bioróżnorodność i liczne pamiątki historii nie pozwalają na nudę. Z uwagi na dość równomierne rozłożenie Parków Krajobrazowych, możemy się cieszyć pięknymi widokami w każdym rejonie Małopolski. Wcale nie musimy daleko podróżować, aby docenić piękno przyrody – mamy je na wyciągnięcie ręki - naturalnie!

Wyjątkowość małopolskich  parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody potwierdza również przyznanie im Złotych Pinezek, wyróżnień Google przyznawanych na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W tym roku zostało nagrodzonych piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody z czego aż pięć z naszego Województwa. W Małopolsce nagrodę otrzymali: Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.


Odwiedzając obszary podlegające ochronie musimy pamiętać o zasadach, którymi się rządzą. Tu szczególnie powinniśmy stać się ekotyrystami! Nie możemy niszczyć przyrody, zrywać roślin, płoszyć zwierząt, rozpalać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, hałasować, pozostawiać śmieci i pozostawiać inne niepożądane ślady na szlaku. Jeśli będziemy stosować się do tych wszystkich zasad nie narazimy otaczającej Nas przyrody na szwank – naturalnie! 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści